Scarborough Borough Council 2015 - Thursday, 7th May, 2015

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties
Castle Councillor Paul Cross Labour
Councillor Mrs Janet Jefferson Independent
Cayton Councillor Simon Green The Conservative and Unionist Party
Councillor Ms Roberta Florence Swiers The Conservative and Unionist Party
Central Councillor David L Billing Labour
Councillor Eric Broadbent Labour
Danby Councillor Clive Pearson The Conservative and Unionist Party
Derwent Valley Councillor David C Jeffels The Conservative and Unionist Party
Councillor Mrs Heather Phillips The Conservative and Unionist Party
Eastfield Councillor Jonathan Dodds UK Independence Party
Councillor Tony Randerson Labour
Councillor John Warburton Labour
Esk Valley Councillor Guy Coulson The Conservative and Unionist Party
Councillor Phillip Henry Trumper The Conservative and Unionist Party
Falsgrave Councillor Liz Colling Labour and Co-operative Party
Councillor John Ritchie Labour and Co-operative Party
Filey Councillor Mike Cockerill Independent
Councillor Sam Cross UK Independence Party
Councillor Colin Haddington UK Independence Party
Fylingdales Councillor Mrs Jane E Mortimer The Conservative and Unionist Party
Hertford Councillor Godfrey W Allanson The Conservative and Unionist Party
Councillor Michelle Donohue-Moncrieff The Conservative and Unionist Party
Lindhead Andrew Backhouse The Conservative and Unionist Party
Mayfield Councillor David Chance The Conservative and Unionist Party
Councillor Gerald Dennett Labour
Mulgrave Councillor Mrs Marie Harland The Conservative and Unionist Party
Councillor John Nock The Conservative and Unionist Party
Newby Councillor Luke Backhouse The Conservative and Unionist Party
Councillor Ms Vanda Inman Labour
Councillor Andrew Jenkinson The Conservative and Unionist Party
North Bay Councillor Neil Price Labour
Councillor Martin Smith The Conservative and Unionist Party
Northstead Councillor Carl David Maw Labour
Councillor Norman K Murphy UK Independence Party
Ramshill Councillor Steve Siddons Labour
Councillor Mark Terence Vesey Green Party
Scalby Councillor Derek J Bastiman The Conservative and Unionist Party
Councillor Mrs Hazel E Lynskey The Conservative and Unionist Party
Seamer Councillor Mrs Helen F Mallory The Conservative and Unionist Party
Councillor Roxanne Murphy UK Independence Party
Stepney Councillor Mrs Lynn Bastiman The Conservative and Unionist Party
Councillor Dilys Vine Cluer Green Party
Streonshalh Councillor Rob Barnett Labour
Councillor Mrs Sandra Turner The Conservative and Unionist Party
Weaponness Councillor Thomas W Fox The Conservative and Unionist Party
Councillor Callam Walsh The Conservative and Unionist Party
Whitby West Cliff Councillor Alf Abbott The Conservative and Unionist Party
Councillor Joseph Plant The Conservative and Unionist Party
Woodlands Councillor William Chatt Independent
Councillor Richard Moody Labour